Aquavibron to aparat do suchego masażu leczniczego, w którym wykorzystuje się ciśnienie wody do wytwarzania drgań membrany, przenoszonych na ludzkie ciało.
Wskazania do zabiegów urządzeniem Aquavibron:
- schorzenia reumatyczne (stany zapalne i zwyrodnieniowe stawów oraz tkanek okołostawowych),
- schorzenia neurologiczne (nerwobóle po urazach nerwów obwodowych, SM, Mózgowe porażenie dziecięce, Choroba Parkinsona, stres, stany depresyjne, wyczerpanie, zmęczenie bezsenność),
- stany pourazowe (uszkodzenia więzadeł, torebek stawowych, bóle mięśniowe i przykurcze, zaniki mięśni, zastoje limfy),
- choroby układu krążenia obwodowego (zaburzenia krążenia krwi i limfy, Choroba Burgera, Choroba Reynauda),
- zaburzenia przemiany materii (nadwaga, otyłość),
- dolegliwości geriatryczne (wzmożone napięcie mięśniowe, przykurcze, osłabienie mięśni),
- choroby laryngologiczne (bóle zatok czołowych, katary nosa, osłabienie słuchu, szumy uszne).
^w górę^
Drenaż limfatyczny, często nazywany masażem limfatycznym, to bezbolesny i relaksujący zabieg. Poprzez odpowiednio zastosowany ucisk usprawnia krążenie limfy,
pozwala pozbyć się toksyn i przywraca prawidłowy metabolizm.
Jak działa masaż limfatyczny?
Podczas zabiegu drenażu limfatycznego na ciało działa ucisk o określonej sile. Rozpoczyna się on od dystalnych (dalszych) części (np. stóp lub dłoni.) i stopniowo przesuwany jest w kierunku serca.
Taki masaż kompresyjny usprawnia działanie układu limfatycznego. Przepychając limfę, poprawia jej przepływ i odprowadza nadmiar do węzłów chłonnych. Transport ten zwiększa się nie tylko lokalnie,
ale także w całym organizmie, co przyśpiesza efekty terapeutyczne.
Co daje masaż limfatyczny?
Pozwala usunąć nadmiar wody z organizmu, przyspiesza transfer tłuszczy i metabolizm. Dzięki temu likwiduje obrzęki i przeciwdziała chorobom czy dolegliwościom związanym z zastojem krwi i limfy.
Masaż limfatyczny poprawia samopoczucie, wspomaga pracę układu odpornościowego i przyspiesza regenerację organizmu. Tym samym doskonale sprawdza się u sportowców czy osób aktywnych fizycznie,
w celu szybszej gotowości startowej i poprawy wyników sportowych. Do tego usuwa toksyny i odżywia skórę, a także pozwala pozbyć się cellulitu (albo przynajmniej zmniejszyć jego widoczność).
Jest często stosowany u pacjentów po zabiegach operacyjnych (np. po mastektomii).
^w górę^
Zastosowanie różnego rodzaju prądów w fizykoterapii służy zasadniczo do łagodzenia bólu.
- Elektrostymulacje przeciwbólowe nerwów (TENS) średniej i wysokiej częstotliwości, łagodzą bóle po uszkodzeniach nerwów obwodowych, bóle fantomowe po amputacjach czy nerwobóle związane z przebytym półpaścem. Prądy TENS stosowane są także w leczeniu zespołów bólowych mięśni, kręgosłupa i stawów obwodowych.
- Elektrostymulacje pobudzające mięśnie do skurczu stosuje się w celu utrzymania zdolności kurczenia mięśnia odnerwionego, zapobiegania zanikom mięśniowym oraz przywracania siły i masy mięśniowej.
- Prądy neofaradyczne (impulsowe) powodują skurcz mięśni, dzięki czemu można zapobiegać zanikom mięśni (np. w przypadku unieruchomienia lub niedowładu), podtrzymywać zdolność kurczenia się mięśni odnerwionych oraz zwiększać siłę i masę mięśni porażonych wiotko.
- Prądy diadynamiczne (DD) o małej częstotliwości i zmiennej amplitudzie, mają wpływ na:
- mięśnie, powodując ich "izometryczną gimnastykę", a w efekcie przekrwienie i obniżenie napięcia,
- naczynia krwionośne, powodując ich rozszerzenie.
Prądy DD mają również działanie przeciwbólowe poprzez
podwyższanie progu odczuwania bólu (zmniejszenie
wrażliwości na ból).
- Galwanizacje wykorzystują prąd stały i służą przygotowaniu tkanek do ćwiczeń, poprzez ich rozluźnienie, działanie przeciwbólowe oraz poprawę krążenia obwodowego. Zabieg stosowany jest w leczeniu: nerwobólów, choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, porażeniu nerwów obwodowych, stanów pourazowych układu kostnego,ran pooperacyjnych.
- Jonoforezy to zabiegi wykorzystujące prąd stały do wprowadzania przez skórę różnego rodzaju leków m.in. o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwreumatycznym oraz rozszerzającym naczynia krwionośne i rozmiękczającym tkankę bliznowatą.
- Prądy KOTZ'a średniej częstotliwości, służą do wspomagania treningu siłowego i wytrzymałościowego zdrowych mięśni. Mają one zastosowanie zarówno w rehabilitacji, odnowie biologicznej jak i w sporcie.
- Prądy Traberta oddziaływują na wybrane struktury układu nerwowego, dzięki czemu na drodze odruchu uzyskuje się poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek. Zabieg stosowany jest w leczeniu nerwobólów, zespołów niedokrwiennych kończyn oraz wspomagająco - w leczeniu trudno gojących się ran.
^w górę^
Fala uderzeniowa to mechaniczna fala o niewielkiej częstotliwości. Wytwarzana jest pod wysokim ciśnieniem w bardzo krótkim czasie, dzięki czemu tuż po przyłożeniu głowicy,
fala przenika przez skórę na głębokość kilku centymetrów trafiając w konkretne miejsce objęte schorzeniem. Terapia falą uderzeniową to innowacyjna, nieinwazyjna i bezpieczna metoda
stosowana w rehabilitacji, w celu zniwelowania przewlekłego bólu więzadeł, mięśni, ścięgien, torebek stawowych oraz kości.
Liczba zabiegów dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta po konsultacji ze specjalistą.
Opis zabiegu:
- zlokalizowanie okolic zmienionych chorobowo poprzez badanie palpacyjne,
- zaaplikowanie żelu sprzęgającego,
- przyłożenie aplikatora do miejsca objętego bólem,
- w trakcie zabiegu, mogą być odczuwalne impulsowe uderzenia,
- czas zabiegu dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od występującego schorzenia, z reguły trwa od kilku do kilkunastu minut.
Wskazania do zabiegów to m.in:
- bóle kręgosłupa szyjnego i stawu barkowego,
- zmiany zwyrodnieniowe w okolicach nadgarstka,
- bóle ścięgien m.in. zapalenie ścięgna rzepki, ścięgna Achillesa,
- ostrogi piętowe,
- bóle stawów łokciowych (łokieć tenisisty, golfisty),
- stany zapalne przyczepu mięśni oraz powięzi podeszwowej,
- bóle pourazowe,
- wzmożone napięcie mięśniowe,
- zwapnienia w okolicach ścięgien,
- tkanka tłuszczowa i cellulit okolic brzucha, ud i pośladków,
- zwiotczenie skóry.
^w górę^
Wykorzystując światło wytwarzane przez laser dostarczamy do tkanek dodatkową energię, przez co wspomagamy naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Zabiegi laserowe wykazują następujące właściwości lecznicze:
- działanie przeciwbólowe (w chorobie zwyrodnieniowej stawów, nerwobólach, zespołach bólowych kręgosłupa czy też reumatoidalnych zmianach stawowych),
- działanie regenerujące komórki i tkanki (przyspiesza proces gojenia się ran, blizn pooperacyjnych, złamań kości, regeneracji tkanki chrzęstnej),
- działanie usprawniające przemianę materii,
- likwidowanie stanów zapalnych (mięśni, ścięgien) i zmian skórnych (owrzodzenia, odleżyny, oparzenia, rany otwarte, opryszczka, trądzik) oraz bólów korzeniowych, nerwobólów, przykurczów mięśni.
^w górę^
Magnetoterapia jest zabiegiem z zakresu medycyny fizykalnej, który umożliwia leczenie polem magnetycznym.
Metoda ta wykorzystuje pozytywne oddziaływanie zmiennego pola magnetycznego o niskich częstotliwościach na organizm.
Rehabilitacja polem magnetycznym wspiera procesy regeneracyjne ? przyspiesza zrost kostny, łagodzi obrzęki i dolegliwości bólowe oraz skraca czas rekonwalescencji.
Umożliwia skuteczną terapię bólu i obrzęku, jeszcze w fazie gojenia pozabiegowego.
Stymulacje polem magnetycznym wykorzystywane jest m.in. w leczeniu:
- osteoporozy,
- opóźnionych zrostów kostnych (przyspiesza gojenie złamań kości),
- stawów rzekomych,
- martwic aseptycznych kości,
- porażeń nerwów obwodowych,
- zespołów cieśni - ucisków na nerwy,
- zespołów bólowych stawów i mięśni obwodowych oraz kręgosłupa na tle zapalnym i zwyrodnieniowym,
- owrzodzeń,
- obrzęków.
^w górę^
Ultradźwiękami nazywa się fale akustyczne charakteryzujące się częstotliwością drgań wyższą niż zakres słyszalności ucha. Drgania przenoszone z jednej cząsteczki na drugą odpowiadają za powstanie
podłużnej fali mechanicznej. Dzięki temu dochodzi do mikromasażu tkanek. Pojawiający się dodatkowo efekt cieplny wywołuje wzmożoną dyfuzję wewnątrz komórki oraz w przestrzeniach międzykomórkowych.
Ponadto dochodzi do nasilenia procesów utleniania oraz poprawia się ukrwienie. To wszystko przekłada się na pozytywnie oddziałujące na zdrowie rezultaty.
Wskazania
Zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków pozwalają na łagodzenie wielu dolegliwości.Z dobroczynnego działania ultradźwięków warto skorzystać w przypadku:
- chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów,
- ostrogi piętowej,
- łokcia tenisisty, golfisty
- stanów pourazowych (naderwaniach, skręceniach, zwichnięciach, złamaniach),
- chorób reumatycznych,
- leczenia obrzęków o charakterze limfatycznym,
- leczenia przykurczów, blizn, krwiaków.
^w górę^
|
|